Strona poświęcona najciekawszej dyscyplinie sportu – piłce nożnej.

Najgłośniejsze cieszynki

Piłka nożna i muzyka? Dla wielu ludzi to idealne połączenie. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się Torhymne, czyli piosenki, które rozbrzmiewają na stadionie po zdobyciu bramki przez zespół. Współcześnie coraz więcej zespołów piłkarskich i nie tylko na całym świecie posiada takie utwory, które pomagają jeszcze bardziej przeżywać zdobycie bramki zarówno piłkarzom, jak i kibicom na trybunach.

Nazwa Torhymne wywodzi się z języka niemieckiego (a jakże!), gdyż sama tradycja pochodzi z Niemiec. W latach 70. Pierwsze kluby z RFN zaczynały wykorzystywać piosenki kibicowskie oraz światowe szlagiery muzyki rockowej. Niektóre wykorzystywały również motywy z muzyki klasycznej. Zazwyczaj pod melodie znanych utworów podkładano okrzyki kibiców, niekiedy same nazwy klubów. Początkowo Torhymne posiadały takie drużyny jak Borussia Dortmund czy Union Berlin, z czasem jednak coraz więcej zespołów posiadały takie utwory.

Dzisiaj możemy znaleźć kompilacje Torhymne z różnych sezonów z 1., 2., a nawet 3. Bundesligi! Każdy klub ma swoją piosenkę po zdobyciu bramki, niektóre się powtarzają wśród klubów. Bardzo popularne są motywy z muzyki klubowej. Przykładowo, kilka drużyn wykorzystuje podczas cieszynki utwory Scootera. Torhymnem dla BorussiI Monchengladbach jest Maria, Bayer 04 Leverkusen świętuje w bramce przy rytmie J’adore hardcore, natomiast piłkarze i kibice Hamburger SV w głośnikach słyszą One z przerobionym nieco tekstem. Always hardcore w tekście zostało zamienione na always Hamburg. W ostatnim czasie furorę zrobił utwór wykorzystywany przez Bayern Monachium, a następnie przez niemiecką reprezentację. Charakterystyczny riff z utworu grupy White Stripes Seven Nation Army został zremixowany w sposób, aby stał się on dostępny dla kibiców, z wprowadzonymi okrzykami w rytm muzyki.

Torhymne są popularne nie tylko w Niemczech. Coraz więcej klubów piłkarskich w Europie je posiada, mniej lub bardziej znanych. Paris Saint-Germain wykorzystuje utwór Barbra Streisand duetu Duck Sauce, gdzie w miejsce tytułowej frazy słyszymy This is Paris. Po bramkach Lille słyszymy rockowy hit lat 90, Song 2 Blur, a zostając przy rockowym klimacie, AC Milan świętuje gole przy utworze Jump grupy Van Halen. Na serwisie youtube można znaleźć coraz więcej kompilacji i rankingów torhymnen.

Na czym polega urok muzyki po zdobytej bramce? Z pewnością w dużej mierze na tym, że wybierane są utwory energiczne i rytmiczne, łatwe do zaśpiewania przez kibiców i przede wszystkim znane przynajmniej w danej społeczności kibiców. Jak już wspomniałem wcześniej, gdy jeden klub wykorzystuje dany torhymne, inne kluby również go wykorzystują i zespoły nie robią z tego większego problemu. Jeśli zespół potrafi cieszyć się do określonej muzyki to nie stanowi to problem dla innego. Utworem, który jest najbardziej międzynarodowy w tej dziedzinie to z pewnością Samba De Janeiro, wykorzystywana pierwszy raz podczas wielkiego turnieju na Mundialu w RPA. Mimo tego, że był to hymn bramkowy Napoli, nikt nie robił z tego problemu. W końcu liczy się dobra zabawa.

Który torhymne uważacie za najlepszy? Zapraszam do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *